Interview met een innovatiemanager over blended care en narratief onderzoek

Waarom werken met verhalen?
We zijn al drie à vier jaar bezig met onze ambitie rondom blended care: een combinatie van fysieke ondersteuning en digitale toepassingen, zoals het platform dat we gebruiken voor blended care. Dit traject omvat een flinke verandering, waarbij medewerkers worden opgeleid, getraind en begeleid via adaptieprogramma’s. Inmiddels is er ervaring opgedaan, zowel door medewerkers als inwoners.

Om te toetsen of ons beleid daadwerkelijk impact heeft, wilden we een impactmeting uitvoeren. We schakelden onderzoeksbureau Equalis in voor een opzet. Al snel merkten we dat naast kwantitatieve data ook kwalitatieve inzichten essentieel zijn. Zo kwamen we uit bij StoryConnect, omdat verhalen een waardevol perspectief bieden binnen impactonderzoek.

Hoe kwam StoryConnect in beeld?
Via een collega. We werkten al samen in een ander project in Utrecht en kregen de tip dat StoryConnect ook hier goed zou passen.

Wat is jouw rol in het project?
Ik ben innovatiemanager en projectleider voor blended care. Vanuit die rol ben ik ook opdrachtgever van dit onderzoek, inclusief het kwalitatieve deel in samenwerking met StoryConnect.

Hoe verschilt deze onderzoeksmethode van de kwantitatieve aanpak?
Bij het kwantitatieve deel kijken we naar gebruikersaantallen. We combineren data uit ons klantenregistratiesysteem om te zien in hoeveel trajecten met blended care worden ingezet. Zo kunnen we analyseren of trajecten efficiënter verlopen mét blended care dan zonder.

Maar die cijfers zeggen op zichzelf weinig. Ze krijgen pas betekenis als je ze bespreekt met mensen. Dat is het sterke punt van StoryConnect: mensen krijgen ruimte om hun verhaal te vertellen en zelf betekenis te geven aan hun ervaringen.

We hebben ook een extra vragenlijst toegevoegd met eenvoudige ‘ja/nee’-vragen over het gebruik van ons platform. Deze is geïntegreerd in het digitale vertelpunt, zodat we niet met twee aparte vragenlijsten hoeven te werken. Zo blijft het praktisch en kunnen we toch veel ervaringen verzamelen.

Wat hoop je dat het onderzoek oplevert?
Ik hoop dat het onderzoek bevestigt dat blended care een waardevolle ontwikkeling is. Dat inwoners en professionals de ondersteuning als kwalitatief beter ervaren. En dat we zien dat meer mensen geholpen kunnen worden in dezelfde tijd, terwijl inwoners zich zelfredzamer voelen. Daarnaast willen we leren: is ons beleid effectief? Moeten we medewerkers beter opleiden of trainen? Het onderzoek is ook onderdeel van de SET-subsidie (Stimuleringsregeling E-health Thuis). Dankzij deze subsidie kunnen we onze blended werkwijze opschalen én onze ervaringen delen met andere organisaties in het sociaal domein.

Zijn er twijfels bij het werken met verhalen?
Niet bij mij persoonlijk. Wel merk ik dat sommige professionals terughoudend zijn, bijvoorbeeld omdat ze inwoners niet willen belasten. Maar juist die verhalen zijn waardevol. Ze kunnen inspirerend zijn voor collega’s én inwoners. En ze zijn waardevol voor onze verslaglegging richting de RVO.

Deel dit verhaal

Scroll naar boven